واژه نامه تجارت الکترونیک: کد ریدایرکت ۳۰۱

واژه نامه تجارت الکترونیک: کد ریدایرکت ۳۰۱

کد ریدایرکت ۳۰۱ – به طور کامل منتقل شده است. این پیغام به این معنی است که فایل درخواستی شما ، به مکان جدید منتقل شده است. در واقع صفحه درخواستی وجود ندارد. اما به جای نمایش کد وضعیت ۴۰۴ ، با استفاده درست از کدی که در سرور تعریف می کنیم ، کاربر را به صفحه جدید هدایت می کنیم. این متد پیش فرضی است که برای اکثر صفحات و وبسایت ها استفاده می شود. در صورتی که بازوهای جستجوگر موتورهای جستجو ، قبلا وبسایت شما را شناسایی کرده باشند و همچنین سایت خود را در ابزارهای وبمستری موتورهای مختلف همچون گوگل و بینگ ثبت کرده باشید ، با کاربرد کد وضعیت ۳۰۱ صفحات وبسایت جدید هم به زودی شناسایی می شوند. باید دقت کرد که در صورتی که برای یک صفحه یا کل سایت ، کد ۳۰۱ را تعریف می کنیم، حتما باید صفحه جایگزین را نیز تعریف کنیم. در غیر این صورت این پیغام تفاوتی با ۴۰۴ نخواهد داشت. با تعریف صفحه جایگزین ، مرورگر وب ، بالافاصله کاربر را به آدرس جدید هدایت می کند ( Redirect ) و کاربر حتی صفحه کد ریدایرکت ۳۰۱ را نمی بینید.

کد ریدایرکت ۳۰۲ چیست و چه تفاوتی با کد ریدایرکت ۳۰۱ دارد؟

کد مشابه دیگر ، کد ریدایرکت ۳۰۲ است. به معنای انتقال موقت ( Temporary Redirection ) می باشد. هنگامی که یک صفحه یا یک وبسایت را به مکان جدیدی منتقل می کنیم ، حتما باید از کد ریدایرکت ۳۰۱ استفاده کنیم تا موتورهای جستجو و کاربران به درستی به صفحه جدید منتقل شوند. این موضوع به خصوص برای موتورهای جستجو بسیار مهم است. زیرا در حقیقت ، انتقال موقت یا ۳۰۲ ، کاری است که توسط اسپم ها صورت می گیرد. در واقع شما با این کار خود را به عنوان یک اسپم احتمالی به موتورهای جستجو معرفی می کنید و ممکن است کل دامنه های شما در موتورهای جستجو بلاک شود.

اما چه زمانی از کد ۳۰۲ استفاده کنیم؟

کد ریدایرکت ۳۰۲ ، زمانی قابل استفاده است که به عنوان مثال ، شما می خواهید موتورهای جستجو را از ایندکس کردن آدرس طولانی و بی ریخت! صفحه اصلی خود باز دارید. برای مثال ، (مثال عینا از سایت about برداشت شده است) :

آدرس صفحه اصلی شما این است:

http://www.about.com/home/redir/data?sessionid=123478&id=3242032474734239437&ts=3339475

و در سرور خود تعریف می کنید که از آدرس http://www.about.com/ به آدرس فوق ریدایرکت انجام شود. به این صورت به موتور جستجو می فهمانید که آن آدرس طولانی ، آدرس درست است. اما من مایلم آدرس کوتاه تر در دیتابیس موتور جستجو ذخیره شود. در این صورت به عنوان اسپمر هم شناخته نخواهید شد.

دقت کنید که…

۱- به نام دامنه دیگری ریدایرکت موقت (کد ریدایرکت ۳۰۲) نکنید. اگر نام دامنه شما تغییر کرده است باید از ۳۰۱ استفاده کنید.
۲- تعداد زیادی ریدایرکت (انتقال) به یک صفحه انجام ندهید. زیرا این دقیقا کاری است که اسپم ها انجام می دهند.
چگونه کد ریدایرکت ۳۰۱ را تعریف کنیم؟

موارد مورد نیاز:

– نشان دادن فایل های مخفی ( Hidden ) در مدیریت فایل های هاست
– فایل .htaccess ( ابتدای فایل نقطه است و سپس htaccess ) در صورتی که این فایل را در فایل های خود نمی بینید ، در روت فولدر خود، یک فایل بسازید و نام آن را .htaccess بگذارید. در سرور های لینوکسی ، فایل هایی که با dot یا نقطه شروع می شوند ، مخفی هستند. دقت کنید که این فایل پسوندی ندارد.
– ویرایش فایل .htaccess و قرار دادن کد زیر در آن
Redirect 301 /PATH_TO_REDIRECT NEW_LOCATION_URI
– Path_to_redirect را با آدرس مبدا و new_location_uri را با آدرس جدید جایگزین کنید.
– تغییرات اعمال شده را ذخیره کرده و ویرایشگر را ببندید.
– درست بودن عملکرد دستور فوق را امتحان کنید. یعنی یک بار آدرس قدیمی را در مرورگر وارد کنید تا مطمئن شوید که به آدرس جدید به درستی انتقال داده می شود.

در تاريخ ۱۳/بهمن/۱۳۹۱ یک دیدگاه برچسب ها :

درباره نويسنده

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ

وبسایت

يک ديدگاه

 1. mahsa dashti گفت:

  salam,khaste nabashid
  keili lotf mikonid age raahnamayim konid.
  man 1domain asli daram
  k chandinta domain alias be in domain vasl mishan.
  vali moteasefane man tuye search dar google ba moshkel ruberu hastam
  zeheran google masalan vaghti matni k dakhele 1ki az domain aliasa budaro search mikonam nemishnase va chizi barnemigardune.
  man az control panele domaine asli ,domain alias tarif kardam.
  nemidunam bayad che kar konam.va aya age az 301 estefade konam moshkelam hal khaahad shod
  merc

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبلاگ در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است
طراحي قالب اصلی توسط ميلاد دهقان عضو گروه رویین
تغییرات اعمال شده در قالب، توسط دوستان الکتروبلاگ انجام پذیرفته است.