واژه نامه تجارت الکترونیک: Conversion Funnel

واژه نامه تجارت الکترونیک: Conversion Funnel

عبارت Conversion Funnel یا قیف تبدیل ، مسیری که یک فرد طی می کند تا از یک بازدید کننده به یک مشتری تبدیل شود را توصیف می کند.

استفاده از واژه قیف ، به خاطر تصوری است که از شکل آن به وجود می آید. به این صورت که اگر یک قیف مملو از یک ماده باشد ، هر چه به قسمت پایینی قیف و سوراخ خروجی آن نزدیک تر شویم ، مولکول های کمتری حضور دارند و در نهایت تعداد کمی از سوراخ عبور می کنند که در واقع نمایانگر تعداد کمی از افرادی است که در نتیجه بازدید از وبسایت شما ، به مرحله آخر ، یعنی عمل می رسند. این عمل می تواند خرید محصول یا ثبت نام برای استفاده از سرویس باشد.

عموما تعداد زیادی از کسانی که از طریق یک بنر تبلیغاتی یا مواردی مشابه به سایت ما لینک شده اند ، به عنوان بازدیدکنندگان ( Pageview ) صفحات ما شناخته می شوند. این میزان را با عنوان CTR  بیان می کنند که قبلا توضیح داده شد. این افراد ، کسانی هستند که در بالای قیف قرار دارند.(Top level of the funnel)

گاه اعمال یک تغییر کوچک در یکی از عوامل جذب این افراد ، می تواند CTR را به شدت افزایش یا کاهش دهد. در این مرحله معمولا باید اطلاعات و آموزش هایی در اختیار کاربران قرار دهیم تا با کسب دید مناسب بتوانند مسیر درست را انتخاب کنند.

قیف تبدیل یا conversion funnel

حال از میان این افراد که وارد سایت شده اند ، تعداد اندکی به سمت صفحه محصول ما منتقل می شوند. یعنی بعد از آشنایی ، به موضوع کار ما علاقه نشان می دهند و بسته به نیاز خود ، حس می کنند که این محصول را می خواهند. عملکرد ما در آماده سازی سایت ، منجر به کاهش بین ۳۰ تا ۸۰ درصد از تعداد افراد بازدید کننده در هر مرحله می گردد و در نهایت تعداد بسیار کمی هستند که به صفحه سفارش می رسند و سفارش خود را صادر و تکمیل می کنند.

تاثیر گذاری ما بر روی افراد ، از قبل از اینکه وارد سایت شوند تا بعد از فروش ( پشتیبانی و خدمات پس از فروش ) ادامه خواهد داشت و تداوم در خدمات مناسب می تواند هر چه بیشتر خروجی این قیف را بیشتر کرده و شکل قیف را به استوانه نزدیک تر کند.

نکته مهم در اینجا این است: هر چه تعداد مراحل بین دیده شدن ما توسط مشتری تا خرید و تحویل کالا/خدمات به او ، طولانی تر باشد ، درصد بیشتری ریزش خواهیم داشت. این دلیلی است که گاهی تفاوت فاحشی بین دو شرکت با محصول و قیمت یکسان ایجاد می کند.

در تاريخ ۰۵/دی/۱۳۹۱ دیدگاه‌ها برای واژه نامه تجارت الکترونیک: Conversion Funnel بسته هستند برچسب ها :

درباره نويسنده

بهمن محدثی // فارغ التحصیل دوره MBA گرایش بازاریابی // سابقه کار در بخش پشتیبانی و فروش هاستینگ و نرم افزار مامبوسرور // مدیریت و ترجمه و تالیف در وبلاگ تجارت الکترونیک ، الکتروبلاگ

وبسایت

دیدگاه ها غیر فعال شده اند

حق نشر © انتشار نوشته هاي اين وبلاگ در سايت ها و نشريات تنها با ذکر نام و درج لينک مجاز است
طراحي قالب اصلی توسط ميلاد دهقان عضو گروه رویین
تغییرات اعمال شده در قالب، توسط دوستان الکتروبلاگ انجام پذیرفته است.